403 Forbidden Hatası

403 Forbidden Hatası
Kasım 06 10:30 2014 Bu yazıyı yazdır

Yönettiğiniz bir sunucu için FTP hesabı oluşturdunuz, FTP’ye eriştiniz, dosya transferlerini gerçekleştirdiniz, ancak ilgili URL ekrana yazıldığında aşağıdaki hatayı aldınız: 403 Forbidden

403 Forbidden Hatası Ekran Görüntüsü

403 Forbidden Hatası Ekran Görüntüsü

Bu durumda çözümü basit ancak kendisi ve yarattığı problem oldukça sancılı olan bu sorun, ilgili dosyaların çalıştırılma izninin olmamasından kaynaklanmaktadır. Sunucu üzerine erişim yapılması suretiyle Linux komut satırına aşağıdaki komutları yazarak dosyalara ve klasöre çalıştırılma izni vererek sorunu çözelim:

Hatırlayacağınız üzere Linux üzerinde yapılan işlemlerde CHMOD kavramından daha önce bahsetmiştik: CHMOD Kavramı. Bunlara ek olarak dosya ve klasör izinleri, kullanıcı sahiplik durumları gibi diğer işlemlere ise bu link aracılığıyla erişebilirsiniz.

Buna ek olarak erişilmek istenen dizin altıda index.php, index.html, default.php isimli dosyaların bulunmaması da 403 Forbidden hatası almamıza sebep olabilir. Default olarak erişilmek istenecek olan bu dosyaların bulunmaması durumunda bu isimde dosya oluşturarak bir INDEX belirleyebilirsiniz. Böylelikle hata giderilmiş olacaktır.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*