Açık Kaynak Kodlu phpBB Forumu Kurmak ve Türkçe Dil Paketi Eklentisi

Açık Kaynak Kodlu phpBB Forumu Kurmak ve Türkçe Dil Paketi Eklentisi
Mart 10 13:23 2014 Bu yazıyı yazdır

Herkese Merhaba!

Bu yazıda, hepimizin bir şekilde kullandığı, çoğumuzun hayatının bir zamanında yönettiği veya hali hazırdan yönetmekte olduğu bilgi paylaşım portalları olan forumlardan en popüler açık kaynak kodlu ve PHP ile geliştirilmiş bir örneği olan phpBB forum oluşturma ile ilgili bilgiler vereceğim. Her zamanki gibi vakit kaybetmeden adımlara geçelim.

İlk olarak phpBB resmi web sitesine uğrayıp gerekli dosyaları indirmemiz gerekmektedir. Biz bu yazıda kurulum dosyalarına ek olarak Türkçe dil paketinin de kurulum dosyalarını indireceğiz.

phpBB web sitesine buradan girebilirsiniz: phpBB. Ardından Download bölümüne girerek kurulum dosyalarını indirin:

phpbb1

İki adet kurulum dosyasını da indirelim. Ardından FTP içerisine bu phpBB forum dosya ve klasörlerini aktaralım.

phpbb2

Ardından Türkçe dil kurulum dosyalarını da FTP içerisine aktaralım. İlgili klasör ve dosyalarda gerekli değiştirme ve eklemeleri kendiliğinden yapmış olacak. Böylece kurulum ekranında Türkçe dil desteği, default olarak gelmiş olacaktır.

Gerekli dosyalar FTP içerisine aktarıldıktan sonra, ki kendi localhost sunucunuz üzerinden de bu işlemleri yapabilirsiniz tabiki, artık kurulum işlemlerine başlayabiliriz:

dileng

Yukarıda verilen kurulum ekranı, Türkçe dil dosyaları aktarılmadan önce idi. Türkçe dil dosyaları aktadıldıktan sonra kurulum ekranı şu şekilde olacaktır.

diltr

Bu aşamadan sonra üst menüde yer alan KUR linkine basarak kurulumu başlatalım:

a
b1b2
c
defgh
ij

Gerekli kurulum adımları tamamlandıktan sonra artık phpBB forumu başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Forum ana sayfası ziyaret edildiğinde install klasörünü silmemiz yönünde bir uyarı göreceğiz. install klasörünün FTP içerisinde var olması bir güvenlik açığı teşkil etmektedir. Bu sorun giderilmeden foruma ulaşılamayacaktır. install klasörü silindikten sonra forum sorunsuz şekilde çalışacaktır.

son1
son2

Forum için kurulum aşamalarında veritabanı olarak MySQL veritabanını seçmiştik. Forum_ ön ekini ekleyerek tüm tabloları oluşturmasını istemiştik. Aşağıdaki ekran görüntüsü phpmyadmin içerisinde forum veritabanının tablolarını bize gösterecektir:

forum_

Artık Forumumuz kullanılmaya hazır. Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

  1. 6532Stodghillq
    Nisan 29, 13:28 #1 6532Stodghillq

    several posts are good quality so I guess Iˇ¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it

    Reply to this comment

Yorum ekle

*