Android Cihazlar Tehlike Altında

Android Cihazlar Tehlike Altında
Nisan 05 11:11 2014 Bu yazıyı yazdır

Kısa süre önce Android cihazların tamamına yakınını etkileyen bazı güvenlik açıklarına karşı Google, tedbir alarak yama yazılımlar geliştirmişti. Son günlerde henüz bu durumun güven sorunu tam anlamı ile çözülememesine rağmen yeni bir güvenlik sorunu ile karşı karşıyayız.

android-master-key-hack

Tüm dünyada güvenlik yazılımları geliştiren ve bir çoğumuzun bildiği Norton antivirüs yazılımının geliştirici Symantec firması, bu güvenlik sorununun en çok etkileneceği ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’yi gösterdi.

Geçtiğimiz yıllarda New York Times gazetesine saldıran Çin’li hacker grubu, GitHub tarafından dağıtılan ve belirli telefon yetkileri barındıran bir uygulamayı, kötü niyetli bir yazılım haline getirerek yaymaya başlamıştır. Bu uygulama, arama kaydını tutabiliyor, sms gönderebiliyor, arama esnasında tam kontrol sağlayabiliyor. Dolayısıyla kamera erişimini de kontrol edebiliyor. Mikrofon üzerinden ses iletimi de yapılabiliyor.

En önemli tedbir Android cihazlara, yalnızca Google Play üzerinden uygulama indirmeye önem göstermek. Bu esnada Google tarafından yapılan açıklamaları da takip etmenizi öneririm.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*