Android İşletim Sisteminde SQLite Veritabanı Bağlantısı ile Verilere Erişim

by A.Gökhan, M.Sc. | Nisan 12 17:52

Merhaba! Bu yazıda Android cihazlarda kullanılmak üzere bir uygulama yapacağız. Bu uygulama SQLite veritabanı bağlantısı içerecek ve veri ekleme – çıkarma dinamiklerinden oluşacak.

android_sqlite[1]

Herhangi bir veri ekleme, silme, görüntüleme, güncelleme gibi bir işlem yapmak istiyorsanız, veritabanı da kullanmanız gerekmektedir. Buradan hareketle Android işletim sisteminde SQLite kullanmayı ele alırsak oldukça basit olduğunu göreceğiz. Bunun için SQLite editöre ihtiyacımız var. Kullanılması kolay ve kullanıcı dostu birçok editör var. Ancak biz Firefox SQLite Manager eklentisini kullanarak yapalım. Öncelikle Firefox tarayınızı açın ve SQLite Manager eklentisini indirin. İndirme işlemi gerçekleştikten sonra Tools/SQLite Manager, Türkçe Araçlar dizini altında erişebilirsiniz. Ve veritabanı içerisindeyiz! Şimdi gerekli dosyaları oluşturalım:

Bizim için gerekli olan dosya database.java. Bunun sebebi verilerin veritabanındaki tablolara eklenecek olması haliyle. Yani başta da dediğim gibi, veri varsa ve biz bu verileri saklamak istiyorsak, bir veritabanına ihtiyaç duyarız. Şimdi database.java dosyasını kodlayalım:

MYDATABASE adında yeni bir veritabanı oluşturduk. Tablo adı ise names. names isimli tabloda iki alan mevcut, id ve name. Bundan sonra bildiğimiz SQL. id alanı integer, name alanı ise metin girişi bekleyecek. Bunun için de Android XML dosyasında form oluşturuyoruz. data.xml dosyasına bakalım:

Şimdi asıl işin yapılacağı DatabaseActiviy.java dosyasını oluşturalım:

İşlemimiz tamam. Forma veri giriliyor ve veritabanına ekleniyor. Eğer veritabanını kontrol etmek isterseniz Eclipse içerisinde file explorer/data/[proje dosya adı]/database yönergesini izleyebilirsiniz.

step1[2]

Bu kadardı. Veri eklemek için form alanına birşeyler yazıp, butona basıyoruz. Sonuç olarak SQLite veritabanını kullanarak Android işletim sistemine sahip bir cihazda işlem yapmış olduk.

Bu yazının İngilizce versiyonu http://stdioe.blogspot.com[3] adresinde tarafımdan yayınlanmıştır: How to Connect SQLite Database in Android & A Simple App: “Accessing Data With Android Cursors”[4]

Görüşmek dileğiyle!

Endnotes:
  1. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2014/04/android_sqlite.png
  2. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2014/04/step1.jpg
  3. http://stdioe.blogspot.com: http://stdioe.blogspot.com
  4. How to Connect SQLite Database in Android & A Simple App: “Accessing Data With Android Cursors”: http://stdioe.blogspot.com.tr/2012/03/how-to-connect-sqlite-database-in.html

Source URL: http://www.phpservisi.com/android-isletim-sisteminde-sqlite-veritabani-baglantisi-ile-verilere-erisim/