Android Uygulamanızda Giriş Ekranı (Splash Screen) Yapımı

Android Uygulamanızda Giriş Ekranı (Splash Screen) Yapımı
Ekim 02 18:23 2012 Bu yazıyı yazdır

Hepimizin bildiği gibi Android işletim sistemi günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Belki de bir çoğumuzun cep telefonu ya da tableti Android işletim sistemine sahip. Kimimiz bu Android cihazlarımızla Google Market ‘e girip uygulama indirmekle yetiniyor, kimimiz ise uygulama indirmekle kalmayıp, uygulama da geliştiriyor. Uygulama geliştirirken de karşımıza Java ve XML dilleri çıkıyor. Java ‘nın gücü, yapabileceğiniz Android uygulamalarının sınırını oldukça geniş tutuyor tabi. Lakin Android uygulama geliştirmek için tek bilinmesi gereken diller bunlar olmak zorunda değil, bunu da başka yazılarda paylaşırım özellikle.

Ben bu yazıda sizlerle, Android uygulaması bir giriş / splash sayfa yapımı paylaşacağım. Biliyorsunuz ki bir çok oyun, uygulama ya da program, öncelikle kısa süre ekranda gösterilen bir resim, slayt benzeri ufak tanıtım görüntüsü gösterir. Firmanın ismi, oyunun ya da uygulamanın ismi gibi bilgiler bu giriş ekranında yer alabilir.

Öncelikle,  Eclipse girip proje açmamız yeterli. Ekstra bir işlem yapmayacağız. Eclipse ve proje açma kavramlarına hakim olduğunuzu düşünüp, burayı ekran görüntüleriyle kalabalıklaştırmak istemiyorum.

Açtığım projede iki adet java dosyam var:

  • Main.java
  • StartingPage.java

Yukarıda verilen kod, uygulama açıldığında karşımıza çıkacak olan sayfayı temsil etmektedir. MyScreen adındaki thread, uygulama açıldığında, eş zamanlı olarak 5 saniye süre bekler ve asıl sayfaya geçmeye yardımcı olur.  5 saniye sonundaki işlem ve karşımıza çıkacak olan sayfa ise aşağıdaki kodlara sahip sayfadır, StartingPage.java:

5 saniye geçtikten sonra açılan sayfada, yukarıdaki satırın oluşturduğu bir hoşgeldiniz mesaj kutusu yer alacaktır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi, android resmi kılavuzundan bulabilirsiniz, tıklayınız.

Not: Bu makale, tarafımdan http://stdioe.blogspot.com/2012/07/how-to-change-mainstart-screen-on.html adresinde, İngilizce dilinde de yayınlanmıştır.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*