Arama Motorlarına Dost SEF Link Oluşturma

Arama Motorlarına Dost SEF Link Oluşturma
Aralık 24 16:30 2013 Bu yazıyı yazdır

Merhaba! Bu yazıda sizlere arama motorlarında daha üst sıralarda yer bulmamız için önemli adımlardan biri olan SEF Link uygulamasını göstereceğim.

SEF Link, İngilizce Search Engine Friendly kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi ile türeyen, Türkçe Arama Motoru Dostu (SEO Dostu) olarak bilinen bir kavramdır. Web sitelerinin okunması anlamsız URL yapısını SEF Link olarak dizayn ederek daha kullanıcı dostu ve okunabilir bir yapıya dönüştürebiliriz.

Örneğin veritabanımızda programlama dilleri adında bir tablo olduğunu düşünelim. ID ve dil alanları mevcut olsun. ID numarası 1, dil alanı ise PHP olan bir satırı, URL olarak şu şekilde çağırmamız ön görülecektir.

Yukarıdaki gibi bir kullanım POST global değişkeni içerisine alınan parametre olarak ID değişkenine karşılık 1 sayısal değerini döndürecektir. Bu bağlamda incelendiğinde evet, programcılar tarafından anlaşılır bir mantık, ancak sıradan internet kullanıcıları ya da arama motorları tarafında analiz edilmesi zor bir yapı mevcuttur. Bunu şu şekilde düzenleyelim:

Buna ek olarak veritabanında bulunan tabloya ID değeri 2 tam sayısı olan ve dil alanı JAVA olan ikinci bir satır ekleyelim. Yukarıdaki kullanıcı dostu URL bilgileri ışığında şu şekilde SEF Link yapısına dönüştürebiliriz:

Tabi şimdi gelelim basit PHP kodumuza ve .htaccess dosyasına.

Yukarıdaki .htaccess kodlarında index.php sayfasında, sef isimli değişkenin değeri URL olarak tanımlanmaktadır. index.php sayfasına aşağıdaki satırı yazalım:

index.php dosyasını yukarıdaki şekilde oluşturup çalıştırdığımızda ekranda herhangi bir değer yazmadığı görülecektir. Bunun sebebi sef değişkeni belirlenmemiştir. Eğer www.sitemizinadineyse.com/phpservisi yazar, çalıştırırsak ekranda phpservisi yazdığı görülecektir. Bunun sebebi www.sitemizinadineyse.com/phpservisi linkinin www.sitemizinadineyse.com/sef=phpservisi ile aynı olmasıdır.

Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

3 Yorum

 1. yuki motor
  Mayıs 30, 22:23 #1 yuki motor

  Paylaşım çok faydalı umarım devamı olur. Seo konusunda link çeşitlerini page rank değerli siteler hakkında aydınlatıcı paylaşımlar bekliyor olacağız

  Reply to this comment
 2. Lütfi Mutluer
  Haziran 01, 07:18 #2 Lütfi Mutluer

  Bu seo uzmanlığı harbiden çok derin bir konu. Paylaşımınız için teşekkürler.

  Reply to this comment

Yorum ekle

*