“Bunu mu Demek İstediniz?” Uygulaması

“Bunu mu Demek İstediniz?” Uygulaması
Ekim 04 16:06 2012 Bu yazıyı yazdır

Merhaba! Bugün Google tarafından kullanılan bir uygulamanın benzerini beraber yapacağız!

Büyük arama motorlarında bir kelime ya da deyim aradığınızda, kelimeleri eksik ya da yanlış yazarsanız, “bunu mu demek istediniz?” ibaresi karşınıza çıkacaktır. Büyük bir kolaylık sağlayan bu işlem, PHP programlama dilinde levenshtein() fonksiyonunun gücüyle yapılabilmektedir. İnternet kullanıcılarının çok sabırsız olması, hızlı sonuç alma isteğini şiddetle büyük bir ihtiyaç haline getirmektedir. Şunu da belirtmeliyim ki, bu tür uygulamalar geliştirmek için uygulanması gereken tek yol, bu fonksiyonu kullanmak değildir.

Kullanım
levenshtein() fonksiyonunun kullanılması için bir referans kelime ya da karakter katarı dizisi olması gerekmektedir. Aşağıdaki uygulama, levenshtein fonksiyonunun kullanıldığı iyi bir örnek olacak:

Yukarıda görüldüğü gibi, “ph” kelimesi aranmak istenmiş, lakin veritabanında böyle bir ifade bulunmadığı için, ki burada bizim veritabanımız $diziler isimli dizi, ona en yakın sonuç olan “php” ifadesi yazdırılmış ve önerilmiştir.

Burada belirtmek istediğim önemli bir husus, $aranan_kelime değişkenidir. Bu değişken, bizim manuel olarak girdiğimiz bir değerdir. Aslında bu değer, bir form alanından gelen değer olmalıdır. Bunu kendinizin uygulaması, öğrenmeniz açısından oldukça yararlı olacaktır.

Bunu mu demek istediniz?


Uygulama’nın demosunu görmek isterseniz, bu adrese girip inceleyebilirsiniz.
Not: Bu makale, tarafımdan http://stdioe-tr.blogspot.com/2012/04/google-tarafndan-kullanlan-bunu-mu.html adresinde de yayınlanmıştır.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*