Chrome Uygulaması Geliştirme: Bölüm 1

Chrome Uygulaması Geliştirme: Bölüm 1
Nisan 09 12:10 2014 Bu yazıyı yazdır

GOOGLE1

Chrome, dünyada en yaygın kullanılan internet tarayıcılarından biridir. Google tarafından geliştirilmiş olan Chrome internet tarayıcısının ilk sürümü 2 Eylül 2008 yılında yayınlamıştır. 2013 yılında StatCounter istatistik sitesi tarafından yapılan araştırmaya göre %39’luk bir kullanıma sahip idi. Günümüzde Windows, Linux, iOS, Android, OS X başta olmak üzere çoğu işletim sisteminde kullanılabilmektedir.

Google Chrome, geliştiriciler tarafından eklenti eklenebilir bir yapıda hazırlanmıştır. Dolayısıyla kendi eklentilerinizi Chrome tarayıcınız üzerinde oluşturup yayınlayabilirsiniz. Bu bağlamda biz de Chrome eklentisi geliştirmek için ilk adımı bu bölümde inceleyeceğiz. Bu giriş niteliğindeki yazı sonrasında gelişmiş Chrome uygulamaları yapmaya çalışacağız beraber.

Daha önce herhangi hazır bir sisteme modül geliştirdiyseniz isim, versiyon, tanım, yazar gibi alanları oluşturduğunuz sabit dosyaların varlığından haberdarsınız demektir. Chrome eklentisi geliştirmek için de benzer adımlar mevcut. Öncelikle manifest.json adında JSON formatlı tanımlama dosyası oluşturalım. Bu dosyanın hep bu isim ve uzantıda olması gerektiğini unutmayalım.

Yukarıdaki JSON dosyasında verilen sabit tanımlı değişken isimleri, bizim tarafımızdan oluşturan değerlerle eşleştiriliyor. manifest_version değişkenini 2 olarak ayarlıyoruz. name, description ve version, eklenimize ait sırasıyla isim, açıklama ve sürüm bilgisini göstermektedir. icons ise eklentimizin adından da anlaşılacağı gibi icon görselini göstermektedir.

Eklenti dosya ve görselini oluşturduktan sonra phpservisi_chrome klasörü içerisine ekleyelim. Şimdi Chrome tarayıcımıza local olarak denemek üzere eklentimizi kuralım. Aşağıdaki adımları izleyiniz:

chrome1
chrome2
chrome3
chrome5

Bütün bunları yaparken geliştirici modunu aktifleştirmeyi unutmayın.

Görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*