Drupal CMS 7.8 ile Basit bir Form Yapımı

Drupal CMS 7.8 ile Basit bir Form Yapımı
Ekim 20 16:39 2012 Bu yazıyı yazdır

Daha önceki yazılarımızda basit Drupal modülleri oluşturmuştuk:

Bu yazımızda yine bir modül oluşturacağız. Fakat bu sefer web siteleri için oldukça önemli bir bölüm olan, widget üzerine yani form alanları ile ilgili bir modül oluşturacağız. Bunun için 3 adet dosyaya ihtiyaç duymaktayım:

  1. mymodule.info
  2. mymodule.mymodule
  3. mymodule.inc

mymodule.info dosyasını, daha önceki yazılarda oluşturmuş ve içeriğinden bahsetmiştik. Modül ile ilgili bilgiler ve bağımlı dosyalar, .info formatlı dosya içerisinde bulunmaktadır. Modül ile ilgili kodlamalar diğer dosyalarda mevcuttur. mymodule.mymodule dosyasını inceleyelim:

Gördüğünüz gibi honda/hrv dizini, içeriğini bir array (dizi) ile belirlemektedir. page callback isimli birleşik dizi elemanı, honda_form isimli bir fonksiyonu başlatmaktadır. Bu fonksiyon ise, mymodule.inc dosyasında mevcuttur.

mymodule.module dosyasında belirtildiği gibi, honda/hrv linkine tıklandığında aşağıdaki gibi bir görüntü elde edilecektir:

Ekran Çıktısı

Evet, artık modülümüz kurulup çalıştırılmaya hazır. I’am Ok! isimli bir buton mevcut. Write something yazılı text alanına bir şeyler girip, butona basabiliriz.

Biz burada bir adet textfield ve submit button kullandık. Form elemanlarının type değerini html sınırları dahilinde değiştirmemiz mümkündür. Aşağıda bununla ilişkin örnekler bulunmaktadır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı ve geniş anlatımlara, Drupal API sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*