JAVA ile MySQL Veritabanı Bağlantısı ve SQL Sorguları

JAVA ile MySQL Veritabanı Bağlantısı ve SQL Sorguları
Ocak 22 21:27 2013 Bu yazıyı yazdır

Merhaba,

Bu yazımda, sizlere Java programlama ile MySQL veritabanı bağlantısını kurmayı ve bu bağlantı sayesinde SQL sorgularıyla veri çekmeyi göstereceğim. Tabi bunun için öncelikle kullandığımız JAVA IDE’si içerisindeki MySQL connector yapılandırmasını ayarlamamız gerekmektedir. Hiç vakit kaybetmeden anlatmaya başlayalım:

İhtiyacımız olanlar,

  • IDE (NetBeans ya da EClipse ideal
  • MySQL Connector

MySQL Connector, çok minik boyutta bir .jar dosyasıdır. MySQL Connector Download Link ile JAVA için;

satırındaki dosyayı indirebilirsiniz.

Tabi bu indirme işlemi tek başına hiç bir işimize yaramıyor. Bunu IDE’mize tanıtmamız gerek. Ben NetBeans kullanıyorum, dolayısıyla, bu workspace için gereken işlemleri göstereceğim. Ancak EClipse için de benzer adımlar söz konusu.

netbeans1
netbeans2

Yukarıda gösterdiğim adımlar sonrasında “Tamam” dedikten sonra, artık MySQL ile JAVA arasında bağlantı sağlayabiliriz. Bunun için vt.class adında bir class oluşturup vt.java dosyasımızı oluşturalım.

try..catch hata ayıklama kısmında, eğer veritabanı bağlantısında herhangi bir başarısız durum söz konusu olursa, “Bağlantı Yok!” mesajı verilecektir. Eğer hata bulunmazsa, VeriTabaniAdi isimli veritabanının deneme isimli tablosundaki veriler çekilecek ve teker teker ekrana yazdırılacaktır. Tabi yukarıdaki kod, çok profesyonelce hazırlanmış bir yapıda değildir. Örneğin her veritabanına bağlanmak gerektiğinde bu kodları tekrar yazmak gerekecektir. Bunu engellemek için, Baglan adında bir class yaratıp, veritabanıyla etkileşime girmeniz gereken kod bloklarında, bu sınıfı çağırarak veritabanı bağlantısını sağlayıp güzel ve yararlı bir eğitici problem ile java bilginizi artırmayı deneyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

Yorum ekle

*