JavaScript .search() Metodu ve Bu Yöntemle Küçük-Büyük Harf Duyarlılık Örneği

JavaScript .search() Metodu ve Bu Yöntemle Küçük-Büyük Harf Duyarlılık Örneği
Ekim 09 18:24 2012 Bu yazıyı yazdır

Search() yöntemi, belirtilen bir dizi ya da düzenlenen bir string ifade için bir dize arar ve bu dizenin konumunu döndürür. Dolayısıyla search() yöntemi uygulanırken bir takım parametreler, koşul olarak kullanılacaktır.

Sentaks

Uygulama

Yukarıdaki javascript kodları çalıştırıldığında ekranda 20 yazdığı görülecektir. “kaynak” kelimesinin bulunduğu yere kadar geçen her bir karakter sayılıp, çıktısı döndürülmektedir.

Küçük – büyük harf duyarlılığıyla ilgili bir arama problemi karşınıza çıktığı zaman, i etiketi devreye girmektedir.

Yukarıdaki uygulamada görüldüğü gibi, “projects” string ifadesi search yöntemiyle çağırıldığında, sonuc değişkeni 38 değerini döndürüyor. Bunun sebebi search fonksiyonunun küçük harfle belirlenen kosul degiskeninin aynısını arama isteğidir. Ancak ikinci kısımda ise, “i” etiketini atadığımızdan dolayı, küçük – büyük harf sınırlaması yapmaksızın, “projects” değerini çağıracaktır. Bu sebeple ilk projects yazan değerin çıktısı olan 27 döndürülmektedir.

Not: En gelişmiş ve yaygın olarak kullanılan Javascript kütüphanesi olan JQuery, search yöntemini .find() fonksiyonu ile benzer şekilde uygulayabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için JQUERY API sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*