Kod Yönetim Sistemi ile Versiyon Kontrolü: Git

Kod Yönetim Sistemi ile Versiyon Kontrolü: Git
Ocak 31 23:58 2013 Bu yazıyı yazdır

Merhaba,

Bu yazımda çoklu katılımcının beraberce yürüttüğü yazılım projelerinde versiyonlama ile kod yönetimi sağladığı bir kod yönetim sistemi olan Git anlatacağım. Tabi bunun için yine her zamanki gibi lafı uzatmadan konuya gireceğim.

Kod yönetiminde versiyonlama işlemini yapmak için tek yöntem tabiki de git değildir. Git dışında sıkça kullanılan başka sistemler de mevcuttur. SVN, Mercurial ve CVS, bunların popüler olanlarıdır.

Git kullanmak için, bize buna uygun bir server sağlayan code.google.com üzerinden devam edebiliriz. Siz de girip kendinize özel bir proje başlatabilirsiniz. Kurulum esnasında hangi versiyonlama sistemini kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. SVN, Mercurial ve Git seçenekleri mevcut. Projeyi bilgisayarınıza klonlama işlemine başlamadan önce, login olabilmek için username ve password bilgilerini tanımlıyoruz. Tabi öncelikle bilgisayarınıza Git kurmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki komutlar bilgisayarınıza kurduğunuz Git konsolunda yazacağınız satırlar. password bilgisi, code.google tarafından size verilen bir eşsiz şifre bilgisidir. login bilgisi ise sizin google hesabınızın e-mail bilgisidir. Buraya kadar tamamlandıktan sonra artık projemizi bilgisayarımıza klonladıktan sonra, kendi kodlarımızı ekleme zamanı.

Satırlarını girdikten sonra artık test.inc dosyamız başarıyla eklenmiştir. Bu ilk push işleminin ardından yapılacak push işlemleri ekleme, silme ve modifiye işlemlerini kapsayacak ve şu şekilde yapılacaktır;

Yukarıdaki komutlarda, bir text.txt dosyası oluşturuluyor. Daha önceki test.inc dosyası siliniyor ve yeni oluşturulan text.txt dosyası ekleniyor. Sisteme “some files has been changed” mesajı da loglandıktan sonra yapılan değişiklikler sisteme push komutu ile upload ediliyor.

Başkaları da bizim sistemimiz üzerinde çalışıyor ise, yapılan değişikliklerin bizim bilgisayarımızda kaybolmaması ve kaydedilmesi için, git konsolundan,

komutu uygulanmalıdır.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*