Matletik Ortaokul Android Uygulaması – Matematik Eğitiminin Dinamik Araçları

Matletik Ortaokul Android Uygulaması – Matematik Eğitiminin Dinamik Araçları
Ağustos 11 13:42 2017 Bu yazıyı yazdır

Matletik Ortaokul Android Uygulaması Ekran Görüntüleri

İstanbul Üniversitesi Teknokent ortamında geliştirilen Matletik yazılımı, her düzeyde matematik eğitiminin elektronik temelli desteklenmesi için gerekli içerikleri ve aplet teknolojisini uluslararası normlarda üreten bir markadır. Matletik Ortaokul uygulaması 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlanmış olup Milli Eğitim Bakanlığının güncel matematik müfredatının tamamını içerik olarak kapsayan dört adet e-kitap ve aplet olarak isimlendirilen yüzlerce sanal ve dinamik nesneden oluşmaktadır. İstanbul Üniversitesi Teknokent ortamında geliştirilen Matletik yazılımı, her düzeyde matematik eğitiminin elektronik temelli desteklenmesi için gerekli içerikleri ve aplet teknolojisini uluslararası normlarda üreten bir markadır. Matletik Ortaokul uygulaması 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlanmış olup Milli Eğitim Bakanlığının güncel matematik müfredatının tamamını içerik olarak kapsayan dört adet e-kitap ve aplet olarak isimlendirilen yüzlerce sanal ve dinamik nesneden oluşmaktadır.

 

Uygulamanın hazırlanmasındaki temel amaçlardan bazıları aşağıda verilmiştir:

 

1. Eğlenceli, senaryo çalışmalarına uygulanabilen, kavramsal ve beceri odaklı öğrenme olanaklarını sunması ve matematiğe ilişkin kaygıların ve olası negatif tutumların giderilmesi,

 

2. Müfredatta yer alan tüm konuların ve diğer pek çok matematik kavram ve yöntemin görsel araçlarla kavranılması, soyut fikir ve kavramların somutlaştırılması ve matematiksel sezginin geliştirilmesi,

 

3. Bir daireyi yüz dilime ayırıp, bir dikdörtgenin içine yerleştirmek, bir zarı bin kez atmak, karmaşık bir çokgeni döndürmek ya da Pi sayısının 5 milyon basamağında doğum günümüzü aramak gibi elle yapılması güç ya da olanaksız süreçlerin gerçekleştirilmesi,

 

4. İnteraktif soru, test ve sınavlar ile öğrencilere merkezi sınavlar için tahmin etme, zihinden işlem yapabilme hususlarında beceri ve hız kazandırması,

 

5. Öğretmenlere sınırsız sayıda ve yanlışsız soru, ders notu ve ödev hazırlama ortamının yaratılması.

 

Uygulamada 5, 6, 7 ve 8. sınıfların her biri için MEB müfredatına uygun olarak hazırlanmış e-kitapların içinde ünitelere ve öğrenme alanlarına göre düzenlenmiş temel bilgileri, çözümlü problemleri, unite testlerini ve gömülü olarak pek çok apleti bulacaksınız.

 

Uygulamanın omurgasını oluşturan 327 aplet üç temel tiptedir:

 

Kavram ve konu apletleri: Genellikle modeller, grafikler ya da simülasyonlar yardımıyla ilgili konuya ilişkin kavram, formül, tanım ve yöntemlerin kavratılmasını hedefleyen apletlerdir. Bu apletler ile, örneğin, cebirsel özdeşliklerin geometrik mantığını, rasyonel ve irrasyonel sayılar arasındaki temel farklılığı, çokgenlerde dış açı toplamlarının neden her zaman 360 derece olduğunu ya da dairenin alan formülünü keşfedebilirsiniz.

 

Soru hazırlama apletleri: İnteraktif olarak kendi yarattığınız sorular üzerinden kavram, formül, tanım ve yöntemleri içselleştirme olanağı sunan bu apletler ile örneğin, herhangi iki sayı belirleyip, çarpan ağaçlarının çizilip, EBOB’larının hesaplanmasını, yine kendi belirlediğiniz iki sayının eldeli toplama işlemini, bir lineer denklem sistemi oluşturup çözüm koşullarının irdelenme ve çözümü elde etme süreçlerini ya da şeklini kendinizin belirlediği bir çokgene dönme, yansıma, öteleme gibi dilediğiniz dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz.

 

Rastlantısal soru apletleri: Öğrenilen konuların pekişmesi için bir düğme dokunuşuyla binlerce sorunun ve çözümlerinin üretilebildiği bir anlamda her biri sonsuz soru bankası olan apletlerdir. Bu apletler ile, örneğin, rastgele beliren bir şeklin, rastgele bir açı ve yönde dönmesiyle oluşan karşılığını, bir dört işlem problemini, rastgele belirlenen bir eşitsizliğin çözümünü ya da bir köklü işlemin sonucunu isteyen bir soru ile karşılaşabilirsiniz. Soruları yanıtladıktan sonra doğru yanıtı ve çözümünü görebilirsiniz.

 

327 apletten, 87 tanesi Kavram ve konu apleti, 80 tanesi Soru hazırlama apleti ve 160 tanesi Rastlantısal soru apletidir.

 

Uygulamada yer alan ünite ve sınıf testleri de yine aplet teknolojisiyle hazırlanmış olup sorular sonlu ve statik bir soru havuzundan değil pek çok parametresi uygulamanın analitik motoru ile rastlantısal algoritmalarla belirlenen ve dolayısıyla hepsi birbirinden farklı milyonlarca sorudan oluşmaktadır. Bir ünite ve sınıf testini yaptıktan sonra, testteki başarınızı gösteren minik bir karne de göreceksiniz. Dilerseniz karnenizi ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

Uygulamayı Google Play Store üzerinden ücretli olarak(13.99₺) indirebilirsiniz.

 

 

Daha detaylı bilgi için matletik.com web adresini ziyaret edebilir, Matletik uygulamasına ait Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*