md5() ve crypt() Şifreleme Fonksiyonları

md5() ve crypt() Şifreleme Fonksiyonları
Ekim 10 14:36 2012 Bu yazıyı yazdır

md5 Fonksiyonu

md5() fonksiyonu bir metin şifreleme fonksiyonudur. Belirtilen metin, muhtemelen bir şifre verisi olacaktır. Bu şifre verisi md5() fonksiyonu ile 32 haneli bir dizge haline getirilmektedir. Fakat şifrelenen veri, bir daha eski haline getirilemez. Ancak metnin ne olduğu bulunabilir.

Bir üyelik sisteminde, kullanıcıların bilgilerini üçüncü kişilerin bilmesini engellemek isteniyorsa, md5() fonksiyonu iyi bir çözüm yolu olacaktır. Zira 32 haneli karışık kombinasyonlu bir şifre verisi, muhtemel şifreden büyük olasılıkla daha karmaşık bir yapıda olacaktır.

md5() fonksiyon kullanımı ekran görüntüsü

Yukarıdaki örnek, phpservisi.com karakter katarının md5 şifrelemesini göstermekte ve yukarıdaki gibi bir ekran görüntüsü alınmaktadır.

crypt Fonksiyonu

md5() fonksiyonu ile aynı görevi üstlenen crypt() fonksiyonu da bir şifreleme fonksiyonudur. md5() çıktısından farklı olarak daha karmaşık bir veri şifreleme yapmaktadır. Bu sebeple kimi web programcıları, crypt() fonksiyonunu kullanmayı tercih etmektedirler.

Aşağıdaki uygulama, aynı olan sekiz karakter katarının crypt() fonksiyonu ile şifrelenmesi sonucu oluşan veri deposunu göstermekte ve karmaşık yapının değişken görüntüsünü göstermektedir.

Yukarıdaki program çalıştırıldığında ekran görüntüsü Şekil ’deki gibi olacaktır.

crypt() fonksiyon çıktısı

PHP resmi kılavuzunda md5, crypt, sha1_file, crc32, sha1, hash şifreleme fonksiyonları ve yenilikler ile ilgili daha detaylı bilgileri almak için, linkleri takip ediniz.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*