OpenCart Yönetim Panelini Türkçe Dilinde Ayarlamak

OpenCart Yönetim Panelini Türkçe Dilinde Ayarlamak
Mayıs 30 15:11 2014 Bu yazıyı yazdır

Daha önceki konularda OpenCart ile ilgili kurulum ve yönetim ile ilgili detayları işlemiştik: OpenCart Yazıları. Bu bölümde ise yönetim panelinin dil ayarlarında değişiklik yaparak Türkçe dili olarak ayarlayacağız.

913_opencart

Öncelikle OpenCart resmi sitesine girerek ücretsiz olarak dağıtılan OpenCart Türkçe dil dosyasını, ilgili OpenCart sürümüne uymak suretiyle indirelim: OpenCart Türkçe Dil Dosyaları. Biz bu yazıda 1.5.6.4 OpenCart sürümünde kullanılmak üzere 1.5.6.1, yani son sürüm dil dosyasını indireceğiz.

İndirdiğimiz arşiv klasörü açalım:

opencart-turkce-1

“dil-dosyalari” klasörü altında bulunan “ana_dizine_yukleyin” klasörünü, FTP içerisinde OpenCart dosyalarının bulunduğu ana dizine sürükleyelim. Benzer klasör isimlerinden dolayı üzerine yazabiliriz. Hiçbir ayarımızın bozulmayacağını biliniz.

Gerekli dosyaları FTP’ye taşıma işleminin ardından yönetim paneline girelim. Üst menüde bulunan System/Localisation/Languages yolunu izleyelim:

opencart-turkce-2

Karşınıza gelen ekranda sağ üst kısımda bulunan Insert butonuna basarak yeni bir dil, Türkçe dilini ekleyeceğiz. Aşağıdaki bilgileri ekleyiniz:

opencart-turkce-3

Türkçe dili tanımlanmış olduk. Ancak varsayılan dil İngilizce olduğu için öncelikle sıralamayı düzenlememiz gerekmektedir. Diller listesinden İngilizce detaylarına girip durumunu Kapalı yapalım.

Son bir işlem sonra yönetim paneli ve sitemizi Türkçe yapıyoruz. Üst menüde bulunan System/Settings yolunu izleyerek ilgili sitenin hizasında bulunan Edit linkine tıklayalım. Üst sekmelerde Local yolunu takip edelim:

opencart-turkce-4

İlgili değişiklikleri yaptıktan sonra artık Türkçe yönetim paneli ve site için her şey hazır:

opencart-turkce-6
opencart-turkce-7

Bol kazançlar.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

  1. Erdem
    Haziran 01, 23:05 #1 Erdem

    Önemli bilgi için teşekkürler. çok yararlı oldu.

    Reply to this comment

Yorum ekle

*