PHP Dilinde E-Posta İşlemleri ve Yapılandırması

PHP Dilinde E-Posta İşlemleri ve Yapılandırması
Ekim 18 03:34 2012 Bu yazıyı yazdır

Merhaba,

Bu yazımda, mail() Fonksiyonu ve mail() Fonksiyonu Yapılandırması ile ilgili bir şeyler paylaşacağım.

E-posta İşlemleri

Elektronik postaların günlük hayatımızda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu tartışılmaz bir gerçek. Son yıllarda dinamiklik bakımından oldukça gelişen internet, içerisinde her türlü haberleşmeyi sağlayan sayısız web sayfası barındırmaktadır. Bu web sayfaları kendilerine işlevsellik sağlayacak çeşitli özellikler taşımaktadır. Bunlardan biri de form alanlarıdır ki internet sitesi üzerinden yapılabilecek hemen her türlü işlem form alanları sayesinde gerçekleşmektedir. Bu işlemlerden biri de e-posta gönderme işlemleridir.

Birçok sitede “E-posta Listesi”, “E-mail List” gibi başlığı olan form alanları görebilmekteyiz. Bunlar sayesinde siteye giren misafir, elektronik posta adresini buraya bırakarak site ile ilgili yenilik ve gelişmelerden haberdar olmaktadır. Bu yol oldukça yaygın bir yöntemdir.

Bir siteye üye olduktan sonra kayıt olurken girilen mail adresine bir üyelik aktivasyon maili gönderilmektedir. Bu sayede üyelik aktif hale getirilecek ve site içerisindeki tüm faaliyetlerden yararlanılabilecektir.

Bir internet sitesinde bulunan bütün üyelere toplu şekilde e-posta göndermek de, web programcısı için oldukça kolay bir yöntemdir. Bu sayede tek bir işlemle bütün ağ ile iletişim kurulabilmektedir.

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi elektronik posta işlemleri web dünyasında vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir özelliktir. Bu bölümde bütün bunları yapabilmeyi sağlayan fonksiyon ve işlemlere değinilecektir.

mail() Fonksiyonu

E-posta işlemleri yapılmak isteniyorsa, e-posta göndermek için kullanılan mail() fonksiyonunu tanımak gerekmektedir.

mail() fonksiyonu, yukarıdaki gösterilen bazı parametrelere sahiptir. Gönderilecek olan mail ile ilişkili her türlü bilgi, bu parametreler ile belirlenmektedir.

mail() Fonksiyonu Yapılandırması

mail() fonksiyonun işlevini gerçekleştirebilmesi için, PHP sunucusunun yapılandırılması gerekmektedir. Bu da yapılandırma dosyası olan php.ini dosyası ile ilgili işlem yapma anlamına gelmektedir.

mail() fonksiyonunu web sunucumuz için yapılandırmak için aşağıdaki maddeleri sırasıyla yapmak gerekmektedir:

  • php.ini dosyasını çalıştıralım,
  • Aşağıda belirtilen satırların geçtiği bölümü bulalım,

Eğer kullanılan server (sunucu) Windows işletim sistemi ise,

Yukarıdaki satır üzerinde işlem yapılması gerekmektedir. Bu satırda bulunan you@yourdomain yerine sizin bir e-mail adresiniz yazılmalıdır. Biz buraya info@phpservisi.com adresini uygun gördük. Böylece Windows işletim sisteminde bulunan sunucumuzun php.ini dosyasındaki mail() fonksiyon yapılandırma bilgileri aşağıdaki görüntüyü almaktadır.

Eğer PHP’nin çalıştığı server, UNIX / LUNIX tabanlı bir işletim sisteminde ise, bu durumda,

Yukarıdaki satır devreye girecektir.

Şeklinde düzenlemeler yapılıp PHP sunucusu kapatalıp tekrar başlatılmalıdır. Bu işlemler yapıldıktan sonra mail() fonksiyonu için gerekli yapılandırmalar tanıtılmış olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

Yorum ekle

*