PHP Dilinde QR Kod Yapımı

PHP Dilinde QR Kod Yapımı
Nisan 09 17:24 2014 Bu yazıyı yazdır

Bu yazıda sizlerle QR kod ifadesinden bahsedecek ve QR oluşturma aracı yapmak için gerekli olan kodları PHP programlama dilini kullanarak anlatacağım. Fakat öncelikle QR kod ifadesinden kısaca bahsetmekte fayda var.

QR kod, İngilizce dilinde Quick Response, Türkçe dilinde çabuk, hızlı tepki anlamlarına gelmektedir. Mobil cihazların kameraları tarafından okunup anlamlı olarak yorumlanabilen iki boyutlu barkod türüdür. 1994 yılında Japon bir firma tarafından otomotiv sektöründe kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Kodun genel görüntüsü siyah beyaz kare ve noktalardan oluşan bir dijital barkod şeklindedir. Aşağıda temsili bir barkod görüntüsünü görmektesiniz:

www.phpservisi.com

Belirli bir format kullanılmak suretiyle geliştirilebilen QR kodları okuyan ve oluşturan sayısız kaynak internette rahatlıkla bulunabilir. Ancak biz bu yazıda PHP dilini kullanarak kendi QR kodumuzu oluşturacağız. Bunun için bu adresten QR Barkod class‘ını indirelim. Buna benzer kütüphaneler bir çok yerde bulunabilir. Sadece biraz Google yeterli olacaktır.

İndirdiğimiz dosyayı QR barkodu oluşturacağımız yerde kullanmamız gerektiğinden dolayı require komutu ile sayfa başında kullanıyoruz. Senaryomuz şu şekilde olsun: bir adet metin giriş için form alanı ve submit buton. Sonrasında form alanına girilen metin, ki biz bu örnek için URL kullanacağız, QR barkod resmine çevrilecektir.

Yukarıdaki form alanına girilen URL bilgisi, post edildiğinde aşağıdaki PHP kodları çalışacak:

Yukarıdaki PHP dosyasının bulunduğu dizin incelendiğinde .png formatında QR kodu oluştuğunu görebilirsiniz. Bizim kullandığımız QR kod türü URL idi. Bunu sms, text, email, telefon gibi çeşitli formatlarda da kullanmak mümkün.

Kodların demosunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*