PHP Dilinde SMTP Protokolü ile Mail Gönderimi

PHP Dilinde SMTP Protokolü ile Mail Gönderimi
Mart 17 23:36 2014 Bu yazıyı yazdır

Merhaba!

Daha önceki yazılarda PHP dilinden mail() fonksiyon yapılandırmasını ve akabinde e-posta gönderme işlemlerini işlemiştir. Bunu hatırlamak isteyenler, PHP Dilinde E-Posta İşlemleri ve Yapılandırması konusunu inceleyebilirler. Bu yazıda, SMTP protokülünü kullanarak e-posta gönderme işlemlerini ve buna neden ihtiyaç duyacağımızı kısaca anlatacağım.

SMTP, Simple Mail Transfer Protocol kelimelerinin ilk harflerinin kullanılmasıyla türetilmiş, e-posta göndermek için kullanılan bir protokoldür. PHP dilinde bulunan mail() fonksiyonunu kullanarak gönderilen e-postalar, gönderen kişinin belirli olmasından bağımsız, sunucu tarafından gönderilebilmektedir. Dolayısıyla pek güvenli değildir. Bu sebeple de genelde junk, spam, önemsiz klasörlerine gereksiz e-posta olarak düşerler. Ancak SMTP protokolü kullanılarak gönderilen e-postalar, gerçek bir e-posta hesabını kullanarak gönderim işlemini sağlar. Kullanıcı adı, şifre ve host bilgileri girmeksizin gönderilemez. Bu sebeple gelen kutusuna normal bir e-posta olarak düşer ve daha güven arz eder. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi PHP.net sitesinde bulunan dökümantasyonu inceleyerek alabilirsiniz: PHP.net/Mail

PHP dilini kullanarak SMTP e-posta gönderme işlemlerini basit bir şekilde yapmak için hazır bir kütüphane kullanacağız. Gerçekten her ince ayrıntının düşünüldüğü bu PHP kütüphanesini buradan indirebilirsiniz.

İndirme işleminin ardından klasörün ana dizininde bulunan class.phpmailer.php veclass.smtp.php dosyaları, e-posta göndereceğiniz dizine kopyaladıktan sonra aşağıdaki kodlar ile e-posta gönderelim.

Yukarıdaki işlemler sonucunda info@phpservisi.com e-posta adresine, diğer bir deyişle Charles Martel isim ve soyisimli kullanıcıya Deneme içerikli bir e-posta göndermiş olduk. E-posta içeriğinde ek dosya göndermek isteseydik şu şekilde bir satır eklememiz gerekecekti:

Birden fazla kullanıcıya e-posta göndermek için yine AddAddress fonksiyonunu kullanarak ekleme yapabiliriz. CC ve BCC alanlarına da birilerini eklemek istiyorsak, kodumuzu şu şekilde düzenleyebiliriz:

Görüşmek dileğiyle!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*