PHP DOM ile bir DIV içeriğinin Alınması

by A.Gökhan, M.Sc. | Ekim 3 21:49

Bir çoğumuz, kendimize yaptığımız ya da diğer türlü oluşturduğumuz web sayfalarında XML kullanmışızdır. Genelde site içeriklerini, ki bu ya veritabanından gelir ya da manuel olarak girilir, parse ederek belirli bir prensibe göre kullanıcıya sunar ya da saklarız. Ancak tabiki bu tek yol değildir. Bu yazıda, PHP DOM ile parse etme işleminin nasıl yapıldığına değineceğiz.
Bunun için 2 adet dosyaya ihtiyacım var:

  1. test.html (içeriği alınacak element ve içerik)
  2. GetContent.php (içeriği alınacak elementin işlenip ekrana yazdırılması)

Yukarıda, test.html dosyasının kaynak kodları verilmiştir. Görüldüğü gibi id değeri “test” olan bir ader DIV nesnesi, içeriğinde “This is my content” değerini taşımaktadır. PHP dosyamız, bu içeriği çekecektir. Bunun için,

Eğer yukarıda verilen kodu analiz ederseniz, konuyu kolayca anlayacaksınız. id=test olan div elementinin içeriğini çektik ve ekrana print fonksiyonu ile yazdırdık. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi, PHP ‘nin resmi kılavuzu[1]ndan inceleyebilirsiniz.

Örneğimizin demosunu incelemek için ise buraya[2] tıklayabilirsiniz.

Not: Bu makale, tarafımdan http://stdioe.blogspot.com/2012/06/getting-contents-of-div-with-phps-dom.html[3] adresinde İngilizce dilinde de yayınlanmıştır.

Endnotes:
  1. resmi kılavuzu: http://php.net
  2. buraya: http://www.phpservisi.com/Getting-Contents-of-a-DIV-With-PHPs-DOM/GetContent.php
  3. http://stdioe.blogspot.com/2012/06/getting-contents-of-div-with-phps-dom.html: http://stdioe.blogspot.com/2012/06/getting-contents-of-div-with-phps-dom.html

Source URL: http://www.phpservisi.com/php-dom-ile-bir-div-iceriginin-alinmasi/