PHP-GTK ile Pencere Oluşturma ve Widget Yerleştirme

by A.Gökhan, M.Sc. | Ekim 4 20:08

Daha önce PHP-GTK kurulumunu anlatmıştık. Buna ek olarak bir de ekrana “Hello World!” yazdırmıştık. Hatırlamak isteyenler için link[1]ini tekrar paylaşıyorum.

Bu yazımda konu başlığında görüldüğü üzere, PHP-GTK kütüphanesi ile bir pencere oluşturacağız. Oluşturduğumuz bu pencereye bir de widget yerleştireceğiz. Bu widget ise, bir button olacak. İlk olarak içi boş olan penceremizi oluşturalım:

[2]

Bir pencere oluşturma

Yukarıda görüldüğü gibi sadece bir pencere oluşturulmuştur. Buraya boyut verilebilir. Şimdi ise bu pencere içerisine bir button yerleştirelim.

[3]

Bir pencere üzerine buton yerleştirmeButton bir widgettir. Widgetlerin de uygulanma yöntemleri vardır. Button için clicked yöntemi olduğundan bahsetmiştik. Bir pencere üzerine button yerleştirip, button tıklandığında clicked yönteminin devreye girmesini sağlayalım. Bunun için clicked metoduna bir fonksiyon bağlamak gerekecektir.


Yukarıdaki kodlar çalıştırılıp ekran görüntüsü alındığında karşımıza bir pencere üzerinde button çıkacaktır. Butona tıklandığında konsola geçilecek ve ekranda giriş yapıldığını belirten bir mesaj çıkacaktır.

[4]

Buton oluşturma ve yöntem uygulamaSisteme Giriniz.. isimli butona tıklandığında clicked olayı merhaba() fonksiyonu devreye sokacaktır.
[5]

Buton oluşturma ve yöntem uygulama sonuç ekran görüntüsüGörmüş olduğunuz gibi, PHP-GTK ile bir uygulama yazmış olduk. Karşımıza bir kullanıcı adı ve şifre soran form alanı geldiğini düşünelim. Aynı işlem, butona basıldığı anda bilgilerin eşleştirilmesi gerçekleştiği anda sisteme giriş yapabilme şeklinde de olabilirdi. Mesela kendiniz bunu yapmayı denerseniz çok eğitici bir çalışma olacaktır.

Endnotes:
  1. link: http://www.phpservisi.com/php-gtk-kullanarak-masaustu-uygulama-gelistirmek-basit-bir-arayuz-yapimi/
  2. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2012/10/window.jpg
  3. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2012/10/button.jpg
  4. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2012/10/clicked.jpg
  5. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2012/10/clickedsonuc.jpg

Source URL: http://www.phpservisi.com/php-gtk-ile-pencere-olusturma-ve-widget-yerlestirme/