PHP ile EXCEL Dosyası Oluşturma

by A.Gökhan, M.Sc. | Temmuz 4 17:35

Merhaba,

Bu yazımda sizlerle çok kullanışlı bir uygulamayı basit şekilde paylaşacağım. Hepimizin ihtiyaç duyduğu, kimi zaman raporlama amaçlı, kimi zaman yedekleme amaçlı, kimi zamansa diğer amaçlara hizmet eden, excel çıktısı alma. Word, pdf, excel gibi çeşitli çıktılar alma ihtiyacınız olmuştur. Ancak bu yazıda satır sütun mantığı ile çalışan Excel çıktısı almayı göstereceğim, tabiki PHP dili ile. Hiç vakit kaybetmeden çok kısa PHP kodlarımızı yazayım:

Yukarıdaki kodları kısaca açıklamak gerekirse, bir Excel dosya ismi belirliyoruz. Bunu başına string bir ifade ekleyerek, şu anki zamanı birleştirme yöntemiyle uyguluyoruz. Bu satır altındaki header ‘lar, excel dosya oluşturulacağını ve bu bağlamda gerekli olan ayarları tanımlamamızdan ibaret. \t, \r ve \n ifadeleri için araştırma yapmanızda fayda var. Daha önce konsolda kod yazanınız vardır muhakkak. \n ile
arasındaki benzerliği hemen fark edersiniz diye düşünüyorum. My EXCEL DATA string ifademizi excele yazdıktan sonra, alt satıra geçmeyi temsil eder.

Bunun ardından exit diyerek scripti sonlandırıyoruz. PHP sayfayı çalıştırıp ekran görüntüsünü aldığımızda, aşağıdaki gibi bir görüntü elde edeceğiz.

Excel çıktısı[1]

Excel çıktısı

Tabiki bu çok basit bir EXCEL & PHP ortak çalışması idi. Bunu farklı satır ve sütunlara, değişik değerler ekleyerek deneebilirsiniz. Eminim bu daha faydalı olacaktır.
Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Endnotes:
  1. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2013/07/excel1.jpg

Source URL: http://www.phpservisi.com/php-ile-excel-dosyasi-olusturma/