PHP ile JSON Encode ve Decode İşlemleri

PHP ile JSON Encode ve Decode İşlemleri
Mart 11 12:28 2014 Bu yazıyı yazdır

Herkese merhaba,

Dünya’da kullanılan en yaygın veri aktarım metodlarından biri olan JSON, İngilizce dilinde JavaScript Object Notation, Türkçe dilinde JavaScript nesne bildirimi anlamlarında kullanılmaktadır. JSON kullanılarak number, string, boolean, array, object veri tipinde veriler aktarılabilmektedir. Kapsamlı bilgi akışı sağladığınız projelerinizde XML ve SOAP gibi web servis teknolojilerini kullanmanız gereken durumlar muhakkak oluşmuştur. Bu yazıda bu teknolojilere ek olarak farklı ama güçlü bir alternatif olan JSON ile veri dönüştürme ve aktarma işlemlerini göreceğiz.

Aşağıda klasik bir JSON veri yapısını görmekteyiz:

Yukarıda verilen JSON yapısını $json değişkeninin değeri olarak tanımlayıp var_dump() fonksiyonu ile ekrana yazdırıp çıktısını görelim:

Yukarıdaki kodlar çalıştırıldığında şu şekilde bir çıktı alacağız:

Yukarıda verilen $json değişkeni içerisinde bulunan her bir elemana ulaşmak için bu JSON yapısını, PHP ile son derece uyumlu olmasının avantajını kullanarak json_decode() fonksiyonu ile çekelim:

Yukarıda görüldüğü gibi, decode işlemini uyguladığımız $json değişkeninin elemanlarına işaret etme karakteri olan ok (->) ile ulaşabilmekteyiz. Yukarıdaki programın çıktısı şu şekilde olacaktır:

Yukarıda yaptığımız işlemler JSON formatında veri dizilişini PHP dizi şekline çevirip aldığımızı söyleyebiliriz. Bu işlemin tersini json_encode() fonksiyonu ile gerçekleştirelim. Bunun için PHP dizisi oluşturacağız:

Yukarıda verilen diziyi, JSON formatına çevirelim:

Yukarıdaki program çalıştırıldığında aşağıdaki sonuç JSON formatında rahatlıkla görülebilmektedir.

Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

2 Yorum

  1. Hakan
    Aralık 17, 19:09 #1 Hakan

    emeğinize sağlık, işime yaradı.

    Reply to this comment

Yorum ekle

*