PHP ve JavaScript Dillerinde Rasgele Sayı Üretmek

PHP ve JavaScript Dillerinde Rasgele Sayı Üretmek
Şubat 05 18:51 2013 Bu yazıyı yazdır

Merhaba

Bu yazımda, PHP ve JavaScript dillerinde rasgele sayı üretme fonksiyonlarına değinip, bir kaç uygulama yapacağım. Yine her zamanki gibi direk konuya giriyorum:

rand() fonksiyonu rasgele sayı üretme fonksiyonu olarak bilinmektedir. Tam sayı, ondalık sayı gibi isteğe bağlı belirlenen aralıklarda sayı üretme işlemi, bu fonksiyonla gerçekleştirilir. Rasgele sayı üretmek için kullanılacak tek yol bu değildir. Örneğin mtrand() fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon da rasgele sayı üretmek için kullanılmaktadır. Maksimum ve minimum olarak verilen değerler arasında herhangi bir sayı üretebilmektedir. Bu değerlerden minimum değer belirtilmez ise sıfır (0) olarak algılanır ve mt_rand_max() fonksiyonu kullanılır.

Yukarıdaki örnek, 2 ile 47 arasında rasgele tam sayı üretmek için yazılan bir programı göstermektedir. Bu program çalıştırılıp ekran görüntüsü alındığında, her seferinde ekrana 2 – 47 arası tam sayı yazdırıldığı görülecektir.

JavaScript dilinde de mantık aynıdır. random() metodu isteklerimize cevap verebilmektedir. Örneğin 1-10 ve 1-100 arasında rasgele bir tam sayı üretmek istersen şu şekilde bir javascript kodu yazabiliriz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*