PostgreSQL Veritabanı: PHP Dili ile PostgreSQL Uyumu – Bölüm 2

PostgreSQL Veritabanı: PHP Dili ile PostgreSQL Uyumu – Bölüm 2
Ekim 19 23:56 2012 Bu yazıyı yazdır

Daha önce postgreSQL’in ne olduğunu, phppgadmin içeriğini ve ara yüz üzerinden yönetilmesini gördük. Fakat bütün bunları öğrendikten sonra bu performansı yüksek veritabanının PHP ile ilişkilendirmesinin nasıl olacağını bilmemek olmaz. Bu bölümde PHP’nin postgreSQL eklentisine ait fonksiyonları ve bunlar ile ilgili örnekleri inceleyeceğiz.

PHP ile postgreSQL Bağlantısı : pg_connect()

PHP programlama dili, postgreSQL veritabanı ile ilişkilendirilebilmesi için bir kütüphane barındırmaktadır. Bu kütüphanede ise çeşitli fonksiyonlar bulunmaktadır. pg_connect() fonksiyonu bunlardan biridir. PHP ile postgreSQL arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır.

Bu fonksiyon yukarıdaki yapı çerçevesinde kullanılır. Parametrelerin her birini kullanma zorunluluğu yoktur. Gerekli bilgiler ışığında sadece veritabanı adı, ya da buna ek olarak kullanıcı adı, şifre vs gibi bilgiler de kullanılabilmektedir.

PostgreSQL Bağlantısını Sonlandırmak : pg_close()

PostgreSQL Bağlantısını Sonlandırmak : pg_close()

Diğer Fonksiyonlar

SQLite veritabanında gördüğümüz fonksiyonların MYSQL fonksiyonları ile ne derece benzerlik gösterdiğini hatırlayabiliriz. PostgreSQL’de de durum bundan farksızdır. İsim olarak benzerlik gösteren fonksiyonlar, işlev olarak da benzerlik göstermektedirler.

 

Mysql Fonksiyonları

 

 

PostgreSQL Fonksiyonları

 

mysql_connect() pg_connect()
mysql_query() pg_query()
mysql_result() pg_result()
mysql_fetch_row() pg_fetch_row()
mysql_fetch_array() pg_fetch_array()

pg_query()

Bu fonksiyon, mysql_query() ya da sqlite_query() fonksiyonlarında olduğu gibi, SQL’den gelen sorguyu PHP ile ilişkilendirmektedir.

$sql ile döndürülmek istenen sorgu iletilemez ise hata mesajı gösterilecektir. Bu durumda pg_ErrorMessage() fonksiyonu işlem görebilmektedir.

Bu konuyla ilgili bir diğer yazı, PostgreSQL ile PHP dilinin birbiriyle etkileşim halinde olduğu bir örnek uygulama şeklinde olacaktır.

Görüşmek Üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*