Python Programlama Dilinde Koşullu Yapılar ve Denetim İfadeleri: Bölüm-1

Python Programlama Dilinde Koşullu Yapılar ve Denetim İfadeleri: Bölüm-1
Nisan 08 18:01 2014 Bu yazıyı yazdır

Herkese merhaba!

Geçtiğimiz günlerde Python programlama dilinin kurulumunu anlatmıştım. Sonrasında da Python programlamaya giriş yapmıştık. Bugün ise programlama dilleri için oldukça önemli bir konu olan denetim ifadeleri ve koşullu yapılar için bir giriş yapacağız. Diğer bir deyişle if, else yapıları. Çok uzatmadan hemen kodlamaya geçelim:

Yukarıda, Python programlama dilinde koşullu yapıların temsili bir iskeletini görmekteyiz. PHP programlama dilinden hatırlayalım, if, elseif ve else kullanımına benzer bir yapı içerisinde, elseif yerine elif, { yerine de : karakterini görebiliriz.

Yukarıdaki kodlar değeri tam sayı olan iki adet değişkenin birbiri ile karşılaştırmasını araştıran bir denetim ifadesidir. sayi1 değişkeni3 ve sayi2 değişkeni 5 değerlerini almıştır. Birbiri ile küçüklük büyüklük durumlarının koşullu yapı içerisinde yazıldığı bu örnek, aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir:

python-denetim-1

Bir sonraki uygulamamızda kullanıcı tarafından alınan iki farklı değeri birbiri ile karşılaştıracak bir denetim ifadesi oluşturacağız. Görüşmek üzere!

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*