Raspberry Pi ile SSH Erişimi

Raspberry Pi ile SSH Erişimi
Mart 11 12:25 2016 Bu yazıyı yazdır

Herkese merhaba,

Bu yazımda sizlerle sevgili ağabeyimin bana hediye ettiği ve muhteşem bir cihaz olan Raspberry Pi ile ilgili ilk ihtiyaç duyacağınız bilgileri paylaşmak istiyorum. Ancak öncesinde fikir sahibi olmak isteyenler için Raspberry Pi resmi web sayfasını verelim: Raspberry Pi Resmi Web Sayfası

Öncelikle Raspberry Pi tam olarak nedir kısaca değinmekte fayda görüyorum. Hepinizin kullandığı ortalama büyüklükteki bir akıllı cep telefonundan daha büyük olmamakla birlikte tek kartlı bir bilgisayar diyebiliriz. Boot ve veri depolama işlemleri SD kart üzerinden gerçekleşiyor. Default donanım olarak HDMI video çıkışı, USB 2.0 port, ses çıkışı, MIPI kamera girişi, GPIO arayüzü ve 5V MicroUSB güç girişi bulunmaktadır. Yeni versiyonlarında Wi-fi ve Bluetooth ile bağlantı da bulunmaktadır.

Raspberry_Pi_2015

 

Raspberry Pi ile SSH erişimi sağlamak için putty adlı yazılımı öneriyorum. Bilgisayarınıza indirmeniz yeterli. Portable sürüm olması dolayısıyla putty.exe dosyasını çalıştırdığınızda program çalışır duruma geliyor.

Putty Ekran Görüntüsü

Putty Ekran Görüntüsü

Raspberry Pi’ye direk modeme bağlı ethernet kablosu takıp, USB port ile de power kullanmak suretiyle güç verdiğinizde 20-30 sn içerisinde cihaz boot olacak ve artık IP almış olacaktır. Raspberry Pi IPsini bulduktan sonra SSH erişimini gerçekleştirebilirsiniz.

SSH erişimi için kullanıcı adı pi, şifre raspberry olarak default şekilde kullanılmaktadır. Giriş işleminin ardından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Not: Raspberry Pi IPsini alabilmek için “IP Scanner” şeklinde Google araması yaptığınız takdirde birçok program indirme seçeneğine sahip olacaksınız. Tarama işlemi, modeminize, daha doğrusu ağınıza bağlı tüm IP listesini getirecektir.

Raspberry Pi cihazınıza SSH erişimi sağladığınızda aşağıdakine benzer bir ekran görüntüsü alacaksınız. Eğer öyleyse, başardınız, içeridesiniz!

Raspberry Pi ile SSH Erişimi

Raspberry Pi ile SSH Erişimi

Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.