Solid State Drive (SSD) Nedir?

by A.Gökhan, M.Sc. | Haziran 7 22:32

Günümüzde hemen her alanda gelişen teknoloji profesyonel olarak teknoloji sektöründe çalışan biri için bile takip edilmesi güç yenilikler sunmaktadır. Hele ki bilgisayar donanımı söz konusu olursa karmaşık koca bir dünyadasınız demektir.

ssd[1]

Özellikle son zamanlarda bir bilgisayar ihtiyacınız varsa ve biraz araştırma yaptıysanız, hard disk için SSD kavramını göreceksiniz. İçerisinde SSD tipinde hard disk bulunan makinelerin fiyatlarında da anlamsız bir artış mevcut olduğuna da tanık olursunuz şayet SSD nedir bilmiyorsanız. SSD İngilizce dilinde Solid State Drive, Türkçe dilinde Katı Hal Sürücüsü anlamlarında kullanmaktadır. Peki bu SSD hard diski neden tercih etmeliyiz? Bunun sebebi oldukça basit. SSD’ler çok kısa bir süre içerisinde HDD’leri yok edecek.

Normal şartlarda i7 işlemcili bir bilgisayar i5 işlemcili bir bilgisayardan çok daha hızlıdır. Ancak i5 işlemcili bir bilgisayarın disk türü SSD, diğerinin HDD ise, i5 işlemcili makinenin çok daha hızlı ve performanslı olması beklenir. Bu durumda tek dezavantaj SSD maliyeti olacaktır.

Endnotes:
  1. [Image]: http://www.phpservisi.com/wp-content/uploads/2014/06/ssd.jpg

Source URL: http://www.phpservisi.com/solid-state-drive-ssd-nedir/