SQLite Veritabanı Bağlantısı – Bölüm 1

SQLite Veritabanı Bağlantısı – Bölüm 1
Ekim 10 18:54 2012 Bu yazıyı yazdır

SQLite kavramı birçok kişi için pek de eski bir ifade sayılmaz. SQLite 2000’li yılların henüz başlarında Richard Hipp tarafından geliştirilmiştir. C programlama dili ile üretilmiş, sunucusuz çalışabilen ve tamamen işlemsel bir veritabanıdır. Açık kaynak kod platformu dahilinde en çok dağıtılan yazılımlardan biridir. Bunun en büyük sebepleri oldukça hızlı ve kullanımının basitçe olmasıdır. Konsol üzerinden bile SQL kabul edebilmektedir. PHP ile etkileşim hikayesi ise PHP 5.0 ‘dan itibaren başlamıştır. Hız ve performans olarak oldukça etkili olan SQLite, MYSQL ya da POSTGRESQL veritabanlarından daha hızlı olması açısından da büyük önem taşımaktadır. Veri depolama kapasitesi yadsınamaz. 2 TB -> 2048 GB veri depolayabilmektedir. Bugün çok büyük şirketler SQLite yazılımını kullanmaktadırlar. Google, Sun, Mozilla, Apple ve Adobe gibi kuruluşlar bunlara birer örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca SQLite, Birçok programlama dili ile de uyumlu olması açısından oldukça önemli bir veritabanı yazılımı olarak kabul edilmektedir. PHP, ASP, BASIC, C, C++, C#, JAVA, VISUAL BASIC, DELPHI, R, PERL ve PYHTON gibi programlama dilleri buna örnek gösterilebilmektedir.

SQLite Yapılandırması

Bu yazılımı kullanabilmek için öncelikle sqlite.org sitesine girip, download bölümünden SQLite yazılımını bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. İndirilen .zip formatlı dosya içerisinde bulunan sqlite3.exe tarzında bir program çalıştırılıp konsol görüntüsü elde edilmesi SQLite kullanımına başladığınızı gösterecektir.

SQLite veritabanı ekran çıktısı

SQLite Üzerinde İşlem Yapmak

SQLite üzerinde işlem yapabilmek, aslında SQL ile işlem yapmakla eş değerdir. Nitekim yapılan işlemler bilinen SQL işlemlerinden başka bir şey değildir. Veritabanı içerisinde tablo oluşturmak, veri eklemek, silmek, güncellemek ve görüntülemek işlemleri SQLite ile tamamen SQL uygulanarak yapılabilecek basit işlemler olarak nitelendirilebilmektedirler.

SQL konusunda, veritabanı üzerinde bir tablo oluşturma işlemini hatırlayabiliriz. Aynı işlemler aynı şekilde, fakat bu sefer SQLite üzerinde gerçekleşmektedir.

SQLite ile veritabanında bir tablo oluşturmak

Görüldüğü gibi CREATE TABLE ile veritabanında rehber adında bir tablo oluşturduk. id, isim ve telefon sütunları tasarladık. Daha sonra yaptığımız işlemi teyid etmek amacıyla SQLite konsol satırına .tables yazdık. SQLite komutlarından biri olan .tables, veritabanı içerisinde bulunan tabloların listesini veren bir komuttur. SQLite bunun gibi birçok komuta sahiptir. SQLite konsol satırına .help yazılıp enter tuşuna basıldığında, karşımıza bu komutlar ve işlevleri dizilecektir.

SQLite komutları – .help ekran görüntüsü

 

SQLite Komutu

 

 

İşlevi

 

.tables Veritabanı içerisinde bulunan tabloları listeler.
.databases Veritabanlarını listeler.
.exit SQLite konsol kapama işlemini gerçekleştirir.
.help Yardım almak için mesaj sayfası açar.
.dump Veritabanını dışarı aktarır.
.output filename Veritabanında bulunan verileri .sql formatlı dosya haline getirmeye yarar. Depolama işlevi görür.

Veritabanına Şekil ’deki gibi eklenen rehber tablosuna veri ekleyelim ve bu eklenilen verileri ekrana yazdıralım.

rehber tablosuna veri ekleme ve ekrana yazdırma

Yukarıdaki görüldüğü gibi, id numarası 1 ve 2 olan isim, Gökhan Satman ve Mehmet Akif Birkan olan, telefonu 111 ve 222 olan iki veri, rehber tablosuna eklenmiştir. Sonra ise SELECT deyimi ile ekrana yazdırılmıştır. Buraya kadar veritabanında tablo oluşturma, tabloya veri ekleme, ekrana yazdırma gibi işlemler yaptık. Güncelleme ve silme işlemleri de bunları muhtemel takip edecek işlemlerdir. Hatırladığınız gibi silme işlemi DELETE, güncelleme işlemi ise UPDATE ile yapılmaktaydı.

rehber tablosundan veri silme

Şekil dikkatlice incelendiğinde, id numarası 2 olan verinin silindiği, id numarası 1 olan verinin ise isim sütununun güncellendiği görülecektir.

Bir sonraki bölümde PHP programlama dili ile SQLite veritabanı uyumunu ve bağlantısını paylaşacağız.
Not: Bu makale, tarafımdan http://stdioe-tr.blogspot.com/2012/05/php-sqlite-database-baglants-olusturma.html adresinde de yayınlanmıştır.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

Yorum ekle

*