SSH Kullanarak MySQL Yedeği Alma ve Arşivleme

by A.Gökhan, M.Sc. | Temmuz 8 17:57

Merhaba,

Bu yazım, SSH ile uzaktan erişim sağladığınız LINUX makinenizde MySQL dump ile MySQL veritabanını yedekleyip, büyük boyutlu sql dosyalarını sıkıştırıp, küçük boyutlarla arşivlemek ile ilgili basit bir anlatım yapacağım. Daha önce hatırlarsanız “SSH Yoluyla SQL Dosyalarını MYSQL’e Import Etme[1]” konusuna değinmiştim. Bugün ise konuyu biraz daha açacağım.

Büyük boyutlu veritabanlarını, phpmyadmin üzerinden dışarı aktarmaya kalktığınızda yüksek ihtimalle timeout zaman aşımı hatası alıp, 504 gateway ekran mesajıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, server’a bağlanıp direk konsol ekran üzerinden işlem yapmak, düşündüğünüzden daha hızlı ve basit bir biçimde sonuca gitmemize olanak sağlamaktadır.

Yukarıda, dbname isimli veritabanını, dbname.sql dosyasına yedekleniyor. ls komutu ile, bulunulan klasördeki dosya ve klasörleri listeleyerek dbname.sql dosyasını görebiliriz.

dbname.sql dosyasını sıkıştırıp arşivlemek için tar cvzf komutunu kullanıyoruz. Arşivi açmak için ise;

yukarıdaki komut kullanılmaktadır.

rm komutu ile de, bulunulan klasör altındaki tüm .sql formatlı dosyaları siliyoruz.
Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Endnotes:
  1. SSH Yoluyla SQL Dosyalarını MYSQL’e Import Etme: http://www.phpservisi.com/ssh-yoluyla-buyuk-boyutlu-sql-dosyalarini-mysqle-import-etme/

Source URL: http://www.phpservisi.com/ssh-kullanarak-mysql-yedegi-alma-ve-arsivleme/