SSH Yoluyla SQL Dosyalarını MYSQL’e Import Etme

SSH Yoluyla SQL Dosyalarını MYSQL’e Import Etme
Nisan 29 20:01 2013 Bu yazıyı yazdır

Merhaba,

Bu yazıda çok yararlı olabileceğini düşündüğüm bir örnek uygulamayı kısaca paylaşacağım. Birçoğumuzun karşısına çıkan bir problem olan, büyük boyutlu sql dosyalarını veritabanına import etme işlemi. MYSQL veritabanı için kullandığımız PHPMyAdmin arayüzünden büyük boyutlu bir .sql formatlı dosya yükleme işlemini yapmaya çalışırsanız, timeout hatası almanız muhtemel. Tabiki bunların yöntemleri var, php.ini dosyasında yapılabilecek bir kaç ufak adımla halledebilirsiniz. Ancak kendi serverınız değilse ve anlaşmalı olduğunuz hosting firmasıyla iletişiminiz pek de iyi olmayabilir. Bir çok etken yüzünden, pek zahmetli iş pozisyonunda olan importing sql, uzaktan erişim sağladığınız SSH ile, ya da konsolunuzda kolayca halledilebilir bir işlem haline gelmektedir.

Bunun için öncelikle .sql formatlı dosyanızı serverınıza taşınıyız. Zira yüklemeyi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Ardından konsol ekranından, terminalden aşağıdaki komutları uygulayın:

Yukarıdaki komutu yazdıktan sonra enter tuşuna basarsanız, dosyanızın boyutuna göre az ya da çok bir süre içerisinde işleminiz gerçekleşecek, veritabanına bilgiler eklenmiş olacaktır.
Umarım yararlı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

1 Yorum

Yorum ekle

*