Unity3D Oyun Motorunda Mobil Cihazlar İçin Ekrana Dokunmayı Algılama

Unity3D Oyun Motorunda Mobil Cihazlar İçin Ekrana Dokunmayı Algılama
Nisan 12 18:33 2014 Bu yazıyı yazdır

Unity3D oyun motorunda daha önceki konuları incelerseniz, bazı kullanıcı girdilerini alma, kontrol etme, PHP dilini kullanarak Unity3D içerisinde MySQL veritabanına bağlanma, kullanıcı datalarını kaydetme ve sonradan tekrar kullanma ile ilgili temel bazı konuları işlemiştik. Konuların listesine buradan ulaşabilirsiniz: Unity3D Oyun Motoru

Unity

Bu konuda, oldukça yararlı bir JavaScript dosyası oluşturacağız. Mobil cihazlar için, ekranda bir nokta ya da cisme parmakla tıklandığında bir şeyler yapılmasını tetikleyecek kodlar yazacağız.

Bunun için Yeni bir Unity projesi oluşturalım ve sahneye bir küp ekleyelim. Ardından bir adet JavaScript dosyası oluşturalım. Bu JavaScript dosyasını oluşturduğumuz küp Inspector alanına sürükleyelim ve dosyayı şu şekilde kodlayalım:

Cisme tıklandığında uygulamadan çıkılacaktır.

Daha sonraki konularda parmak tıklanma sayısını algılayacağız. Bunun da ötesine geçerek, parmak üzerinde olduğu süre içerisinde bir şeyler yaptıracağız. Bu konu ile ilgili Unity resmi dökümantasyonunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Yazı şöyle etiketlendi:
  Kategoriler:
A.Gökhan, M.Sc.
A.Gökhan, M.Sc.

My Name is A. Gokhan SATMAN, and I am a software engineer, Author and game developer. gokhansatman.com

Daha fazla yazı görüntüle
Yorum yaz

0 Yorum

Henüz yorum yok

Tartışma başlatabilirsin.

Yorum ekle

*